Naše olomoucká revoluce 1989

Nový rok startuje památným projevem V. Havla:

Milí spoluobčané,
čtyřicet let jste v tento den slyšeli z úst mých předchůdců v různých obměnách totéž: jak naše země vzkvétá, kolik dalších miliónů tun oceli jsme vyrobili, jak jsme všichni šťastni, jak věříme své vládě a jaké krásné perspektivy se před námi otevírají.
Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal. Naše země nevzkvétá...

Rozhodnutí o amnestii, které vyhlásil prezident republiky dnem 1. ledna, bylo embargováno do 19:30 hodin a pak již je přinesl rozhlas i televize a do zítřejších novin je připravily všechny noviny.

Opět město Zlín s účinností od 1. ledna oznámila již v prosinci rada Jihomoravského KNV. K Novému roku město zdobily staronové nápisy na trasách vedoucích do Zlína, náměstích, budovách, dopisních papírech, pohlednicích atd. Hovoří se také o instalaci sochy T. G. Masaryka.

Text: archív Totalita.cz, Přetlak & naše vlastní vzpomínky sdílené zde
Foto: P. Zatloukal

Stávka na UP Olomouc fakticky končí, oficiálně však bude ukončena až ve středu 3. ledna.


Komentáře k článku

1.1.1990 09:22 - Ketty Jablunkovská
Je to možný ta fotka není pořádně vidět ale to jsem snad já?... HM.tak to je roztomilé symbolické
1.1.1990 09:44 - Tomáš Zábranský
jsi!
1.1.1990 09:51 - Michaela Klímková
No, ale já Tě taky poznávám. Stoicky klidná, tichá, znaly jsme se krátce, ale byla's pro mne symbolem pokory a jasné hlavy.Fakt...Míša Kuřátko, mi říkali, kdybYs ,Kačko, nevěděla... …
1.1.1990 09:55 - Ketty Jablunkovská
vzpomínám matně- a doufám že budu mít příležitost vzpomínat jasně... i když on kámoš Alzheimer dělá svoje. kde je vůle tam je i cesta a já doufám že se potkáme.