Naše olomoucká revoluce 1989

Řízením federálního ministerstva vnitra byl pověřen prezidentem republiky Václavem Havlem a po dohodě s předsedou vlády Marianem Čalfou JUDr. Richard Sacher.

Iniciativní skupina Společnosti pro Moravu a Slezsko zveřejnila prohlášení, v němž uvádí, že humánní průběh revoluce by měl být završen překonáním dosavadního systému státoprávního a územně správního uspořádání.

V důsledku centralismu a byrokratického způsobu řízení to vedlo ve svých důsledcích k necitlivým, diskriminačním přístupům přirozených, v povědomí lidí zakotvených a historickými tradicemi konstituovaných pospolitostí Moravy a Slezska. "Za základní složku samosprávy Moravy a Slezska považujeme samosprávu ekonomickou. Měla by být založena na principu, podle něhož by vytvořené hodnoty zůstávaly po nezbytných odvodech na Moravě a ve Slezsku jako nástroj jejich dalšího hospodářského, sociálního a kulturního rozvoje…" uvádí skupina ve svém prohlášení, které uveřejnila ČTK. To byla asi jedna z posledních seriózních zpráv toho silvestrovského dne.

Studenti UP slaví Nový rok v prostorách Student centra, před půlnocí se přesouváme na Horní náměstí.

Přeji Vám šťastný Nový rok 1990!

Text: archív Totalita.cz, Přetlak & naše vlastní vzpomínky sdílené zde
Foto: P. Zatloukal


Komentáře k článku

Zatím nikdo nevložil komentář.