Naše olomoucká revoluce 1989

Volba nového prezidenta:
K volbě prezidenta republiky se sešli poslanci nejvyššího zákonodárného a zastupitelského sboru ČSSR ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Jediným kandidátem, na němž se shodli představitelé politických stran, Občanského fóra a Veřejnosti proti násilí při jednáních u kulatého stolu 22. prosince, je spisovatel a dramatik Václav Havel.

Poprvé po 41 letech byl do funkce hlavy státu navržen reprezentant širokého proudu politických sil - nekomunista, bojovník za dodržování lidských a občanských práv, demokracii, svobodu a pravdu.

Jednání 21. schůze obou sněmoven za účasti 183 poslanců Sněmovny lidu a 140 poslanců Sněmovny národů řídil nový předseda Federálního shromáždění Alexander Dubček. Poslancům návrh na kandidáta předložil předseda vlády Marian Čalfa. Ve svém projevu uvedl, že "Václav Havel je nejvýznamnějším představitelem zápasu o mravnost demokratické politiky. Jeho život je příkladem člověka, který stojí za svými názory i navzdory perzekuci. Přímočarost jeho politické aktivity, ať už jako člena Klubu angažovaných nestraníků v roce 1968, zakladatele a prvního zástupce Charty 77, či předního představitele Občanského fóra, ukazuje na jeho mravní velikost a na velké zkušenosti z práce mezi lidem. Tím si získal úctu všech, kteří dokážou rozumně zhodnotit význam charakterových vlastností politika v moderní době…"

Po volbě složil Václav Havel předepsaným, způsobem svůj slib a stvrdil podpisem. Zazněla čs. státní hymna doprovázená dvaceti dělostřeleckými salvami. Nad Pražským hradem zavlála čs. státní vlajka a prezidentská standarta.

Martin Mejstřík večer v Československé televizi ukončuje studentskou stávku, v Olomouci bude oficiálně ukončena až 3. 1. 1990.

To, co následuje poté, se dá vystihnout jedním výrazem – celonárodní euforie. Naše stávka pozbyla svého smyslu. Její poslední svíčku zhášíme právě v tento velký den. Radost z nového vedení společnosti i naší univerzity zůstává nezkalena a nemůže být překonána.
Získali jsme záruku svobodných voleb, nikoli však šťastné budoucnosti. O tu se musíme pokusit všichni společně a každý sám.“
(Ze závěru Michala Kryla, jednoho z šéfredaktorů studentského Přetlaku.

Text: archív Totalita.cz, Přetlak & naše vlastní vzpomínky sdílené zde
Foto: P. Zatloukal


Komentáře k článku

Zatím nikdo nevložil komentář.