Alexander Dubček byl zvolen předsedou Federálního shromáždění po rozpravě na společné schůzi obou sněmoven čs. parlamentu. Ve svém projevu uvedl, že po dvaceti letech se vrací do funkce, kterou musel tehdy opustit. Poukázal na kontinuitu dnešních dní s událostmi roku 1968 a vzdal hold těm, kteří se v uplynulých letech řídili svědomím a mandátem svých voličů. V závěru podpořil kandidaturu Václava Havla na úřad prezidenta republiky.

Na hraničním čs. - rakouském hraničním přechodu Petržalka - Berg projelo o vánočních svátcích na 20 tisíc čs. občanů, ještě větší nápor byl z rakouské strany, hranice do Československa překročilo téměř 25 tisíc turistů, mezi nimi i značné množství cizinců.

Na pomoc rumunskému lidu bylo z ústředního koordinačního centra Čs. červeného kříže odesláno 25 kamiónů s potravinami, přikrývkami a zdravotnickým materiálem, dále dvě vojenská letadla se sedmi tunami v tzv. rodinných balíčcích. Ve všech krajích byly zřízeny krajské pohotovostní sklady, do nichž jsou sváženy potraviny a ostatní dary, které jsou tříděny a baleny podle pokynů Mezinárodního výboru Červeného kříže.

Okupační stávka UP v komorní míře pokračuje...

Text: archív Totalita.cz, Přetlak & naše vlastní vzpomínky sdílené zde
Foto: P. Zatloukal


Komentáře k článku

28.12.2014 09:15 - Ivo Marek
Tak vůbec nevim kde tato moje fotka s Hynkem vznikla??? Stavkovej to je..telefonni ustredna?
28.12.2014 09:25 - Ivo Marek
Ano Hynku, v kolegiu dekana ty, Ivan a ja. Neskutecna dlouha i devitihodinova jednani, které z nas tri v budoucnu uz zazil, a vrchovate, jen Ivan. Jinak jsem prosel den po dnu a něco uz jsem doplnoval (19.11. před Smeralkama a deni na hale). Momentalne jsem otevrel krabici a zacinam skenovat vse co mam. Je to bohužel pozde, chtelo to aktualne...
28.12.2014 09:40 - Tomáš Zábranský
to je dálnopisovna, dálnopis ukradený v brně týmem kolem Tomáše a zprovozněný a prvních pár dní obsluhovaný zejména mnou.telefonů tam zase tolik nebylo - dva, pokud mě paměť neklame.

jó, čas pevných linek a dálnopisů - moje děti nechápou ani jedno.
28.12.2014 09:55 - Tomáš Roreček
Jooo...! Tehdy jsem si fakt připadal jako gangster... Normálně jsme jim to šlohli, bylo nás víc a měli jsme víc jasno... Fyzická převaha je slastný pocit...!! :))
Přihlašte se pro vkládání komentářů