Naše olomoucká revoluce 1989
Volba nových poslanců Federálního shromáždění a jejich slib byly na programu samostatné schůze, která se konala v Praze. Předseda Sněmovny lidu Josef Bartončík oznámil, že rezignovali poslanci: Vasiľ Biĺak, Zdeněk Čumpl, Vladimír Hajko, Vladimír Herman, Alois Indra, Miloš Jakeš, Jan Jirásek, Antonín Kapek, Václav Rabas, Emanuel Rigo, Rudolf Říman, Ladislav Stejskal, Zdeněk Sytný, Viliam Šalgovič, Jaroslava Šimůnková, Gejza Šlapka, Miroslav Štěpán, Lubomír Štrougal, Jindřich Zahradník, Jan Zelenka a Zbyněk Žalman.

Novými poslanci byli zvoleni (ve Sněmovně lidu): Michael Kocáb, Václav Benda, Jan Bubeník, Věnek Šilhán, Martin Peroutka, Miroslav Jansta, Miroslav Bartoš, Libor Kudláček, Jaroslav Šabata, Tomáš Hradílek, Robert Harenčár, Slavomír Stračár a Konstantin Viktorin; (ve Sněmovně národů): Ladislav Lis, Vladimír Mikule, Karol Stome, Jan Šolc, Josef Novotný, Zdeněk Jičínský, Petr Brodský, Jaromár Glac, Alexander Dubček, Juraj Mesík. Novým předsedou Sněmovny národů byl zvolen Jozef Stank, z této funkce odstoupil Anton Blažej.

Na 31kilometrovém úseku čs.-rakouské hranice skončilo odstraňování ženijně technických zátarasů. Za dva týdny byly zlikvidovány všechny železobetonové sloupy, drátěné pletivo a ostnatý drát. Do 29. prosince budou odstraněna všechna signalizační zařízení.

Bezpečnostní situace v Rumunska se v úterý 27. prosince začala uklidňovat bezprostředně poté, kdy rada Fronty národní spásy zvolila své nejvyšší představitele, přičemž některé agentury označily Ion Ilieska za nového rumunského prezidenta.

V Olomouci klid před volbou prezidenta, ohledně sbírky na Rumunsko cituji včerejčí post Pavla Crhy:
Sbírka pro Rumunsko moc nedopadla. Lidé už evidentně měli jiné starosti. Když na FF přijel kamion naložit "dary" , fakulta byla prázdná, přijel kamion, vylezl řidič, koukali jsme na sebe, jen mi dva, nikdo nikde, sbírka čítala tak z několika (5 ?) egilitových vaků s obnošeným šatstvem. Ridič kouká, myslel, že bude mít narvaný kamion, společně jsem to naházeli dovnitř a evidentně zaskočený odjel... docela by mě zajímalo, jestli naše "dárky" někomu v Rumunsko předal... prázdný kamion.


Komentáře k článku

27.12.2014 10:20 - Tomáš Zábranský
no a tohle je Renata Horska, žejo, nyní kdesi v latinské americe.
27.12.2014 10:40 - Tomáš Kašpárek
Na Rumunsko probíhala sbírka i v OF. Řek bych, že v té době ještě stále v kině JAS. Jak ale dopadla a kolik se toho vybralo mi není známo.
27.12.2014 10:50 - Ivan Langer
Myslím, že to bylo právě dnes, kdy jsem se poprvé ve svem živote potkal se svým otcem; a to v tehdejší Spolkové republice Nemecko, kde (po sve emigraci) žil. Byl to první intenzivní prozitek z nekolikadenniho pobytu v demokratickém kapitalismu... (stavkove pracovni cesty na otočku do Vidne nepocitam) Zpet jsem se vracel vlakem z Mnichova 30.12. 1989, den po zvolení Václava Havla prezidentem... "A, pan student! Tak už mate toho svyho Havla prezidentem, co?!", reagoval podrazdene jeden z příslušníku pohraniční stráže, co me kontrolovali ve vlaku pote, co jsem mu odpověděl, co jsem, odkud jedu, proc a kam. "Máme! A vy se z toho ještě poserete!", znela drza odpověď tehdejšího studenta 2. rocniku Lekarske fakulty University Palackého v Olomouci... A taky že jo! :-)