Před budovou Federálního shromáždění již několik dnů manifestují stovky demonstrantů, dožadující se volby Václava Havla prezidentem republiky jako jedině možného z navržených kandidátů. Řidiči jedoucí po severojižní magistrále zapínají klaksony a rozsvěcují světla, působí hluk před parlamentem. Demonstrujícím se podařilo požádat předsedu parlamentu Stanislava Kukrála o zajištění klidného průběhu zítřejší volby prezidenta republiky a aby byli oficiálně vyhlášeni kandidáti na funkci prezidenta.

Další významný den v novodobé historii naší republiky. Na společné schůzí obou sněmoven Federálního shromáždění bylo na programu jednání o programovém prohlášení nové čs. vlády a změna ústavního zákona, týkající se volby prezidenta republiky.

Do Prahy se sjely průvody občanů z nejrůznějších míst naší země, převážně mladých posluchačů z nejrůznějších mimopražských vysokých škol - všichni podporují kandidaturu Václava Havla na úřad prezidenta republiky. Přijeli zvláštními rychlíky až z Prešova, Košic, Bratislavy, Olomouce a Bohumína. Hlavní manifestace se odehrála na Václavském náměstí od 12:30 hodin. Byla zde umístěna velká obrazovka, přibližující prostřednictvím přímého přenosu Čs. televize jednání z parlamentu. Na UP se na všech fakultách připravují volby děkanů - viz. 3 přílohy níže z Přetlaku ze dne 18. 12. 1989.

Text: archív Totalita.cz, Přetlak & naše vlastní vzpomínky sdílené zde :-)
Foto: P. Zatloukal


Komentáře k článku

18.12.2014 09:14 - Robert Štencl

Příloha č.1

 

18.12.2014 09:24 - Robert Štencl

Příloha č. 2

 

18.12.2014 09:34 - Robert Štencl

Příloha č. 3

 

18.12.2014 09:44 - Robert Štencl
Přátelé, omlouvám se, ta demonstrace na podporu V. H. byla až zítra :-)
Přihlašte se pro vkládání komentářů