Naše olomoucká revoluce 1989
Měsíc od událostí, které uvedly do pohybu celou zemi, konala se v Praze na Albertově manifestace studentů a občanů, na níž promluvil Martin Mejstřík z koordinačního centra Občanského fóra. Účastníci uctili památku raněných 17. listopadu a také památku velkého bojovníka proti komunismu Andreje Sacharova, který bude mít zítra pohřeb v Moskvě.

K setkání ministrů zahraničí ČSSR a Rakouska došlo mezi Hatěmi na Znojemsku a rakouským Kleinhaugsdorfem. Jiří Dienstbier a Alois Mock symbolicky zahájili likvidaci drátěného opevnění čs. - rakouských státních hranic a domluvili se o nejbližších možnostech zlepšování vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi. Například již existují bezvízové možnosti vycestování čs. občanů do Rakouska a také pro rakouské občany platí bezvízový styk s ČSSR.

Miloš Forman přijel do Prahy ze zvědavosti, obdivu ke změnám a sentimentu, jak řekl na setkání s novináři americký režisér českého původu. "Vítám rozhodnutí představitelů Čs. Filmexportu a Filmového studia Barrandov zahájit v příštím roce mým nejnovějším snímkem Valmont Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech."

Také v Olomouci si studenti UP připomněli happeningem měsíc od začátku revoluce, večer se v kostele svatého Michala konala mše za oběti rumunské revoluce.

Text: archív Totalita.cz, Přetlak & naše vlastní vzpomínky sdílené zde :-)
Foto: P. Zatloukal


Komentáře k článku

17.12.2014 10:15 - Ivan Langer
..."Také v Olomouci si studenti UP připomněli happeningem měsíc od začátku revoluce..."???
17.12.2014 10:35 - Ivan Langer
Jo, a říkal mi Jožka Kořenek, že jsem spolu s ním a s Pepou Bednaříkem byli kvůli událostem v Rumunsku u tehdejšího moravského metropolitiy arcibiskupa Vaňáka...