Naše olomoucká revoluce 1989
Celý svět informuje o víkendových událostech a nepokojích v Rumunsku, kdy při střetu demonstrantů s armádou bylo údajně zabito několik set lidí - s odvoláním, na očité svědky, kteří přijeli v pondělí z Rumunska do Maďarska Jugoslávie. Znepokojeny jsou vlády celého světa, orgány OSN. Rovněž čs. vláda a jednání parlamentu vyjádřily stanovisko k politickým poměrům v Rumunsku. Protestuje se před rumunskou ambasádou v Praze, okamžitě jsou otiskovány výzvy k solidaritě s pozůstalými po krvavých obětech, ale rumunská strana zatím veškerou pomoc odmítá. Ze strachu před krutým režimem, který tam vládne.

Do Prahy se sjely průvody občanů z nejrůznějších míst naší země, převážně mladých posluchačů z nejrůznějších mimopražských vysokých škol - všichni podporují kandidaturu Václava Havla na úřad prezidenta republiky. Přijeli zvláštními rychlíky až z Prešova, Košic, Bratislavy, Bohumína. Hlavní manifestace se odehrála na Václavském náměstí od 12:30 hodin. Byla zde umístěna velká obrazovka, přibližující prostřednictvím přímého přenosu Čs. televize jednání z parlamentu.

Také z Olomouce je vypraven zvláštní vlak do Prahy. Zároveň studenti UP začínají organizovat humanitární sbírku na Rumunsko.

PS: Pokud máte pocit jakéhosi Déjà vu, tak se ještě jednou omlouvám, včerejší text a fotografie z Prahy patří k dnešnímu dni.

Text: archív Totalita.cz, Přetlak & naše vlastní vzpomínky sdílené zde :-)
Foto: P. Zatloukal

 


Komentáře k článku

19.12.2014 10:12 - Zuzana Majerová
Pamatuju si, jak mi tenkrát bylo z událostí v Rumunsku úzko.... Říkala jsem si " tohle mohlo být i u nás???"
19.12.2014 10:22 - Jiří Brechličuk
Normálně nikdo z těch lidí nemá mobil, chápete to?
19.12.2014 10:32 - Ivan Langer
Toto byl ten vlak, který měl nakupovat Tomáš Zabransky...
19.12.2014 10:35 - Ivan Langer
Už jsem myslím psal, ze mi Jožka Korenek říkal, že jsme spolu a s Pepou Bednarikem byli za arcibiskupem Vanakem s prosbou o pomoc Rumunsku...