Naše olomoucká revoluce 1989
Rudé právo oznámilo, že mnoho řadových členů KSČ ze všech míst republiky podporuje kandidaturu Ladislava Adamce na úřad prezidenta ČSSR a podporuje záměr zvolit prezidenta republiky „lidovým hlasováním (referendem)“. (Referendum považivali komunisté za jedinou šancí, jak na post prezidenta dostat svého člověka.)

Hesla a symboly, bývalé státní ideologie se začínají v mnoha městech odstraňovat z veřejných budov a prostranství v souvislosti se změnou článků ústavy ČSSR. Naopak se lidé ptají, kam se poděly sochy zakladatele čs. státu T. G. Masaryka.

V Hradci Králové doporučila městská rada svým občanům a institucím, aby odstranili ideologické symboly připomínající minulý režim a systém vlády jedné strany.

V Olomouci několik set mladých lidí, převážně studentů Univerzity Palackého, odstranili „totalitní výzdobu“ města, vše naložili do symbolického vagónu s názvem „Stanice Bezpráví“. Navrhují odstranit monumentální sousoší V. I. Lenina , jehož značnou část tvoří socha J. V. Stalina, jehož kult byl již dávno odsouzen.

Text: archív Totalita.cz, Přetlak & naše vlastní vzpomínky sdílené zde :-)
Foto: P. Zatloukal


Komentáře k článku

Zatím nikdo nevložil komentář.