Pondělí 11. prosince 1989 Den dvacátý třetí

Začalo odstraňování železné opony! Na základě rozhodnutí čs. vlády začaly práce na postupném odstraňování ženijně technického zařízení na československo-rakouské hranici.

Zástupci světové obuvnické firmy českého původu Baťa oznámili, že 17. prosince přicestuje do Československa Tomáš Baťa, který zde bude jednat o možnostech průmyslové a obchodní spolupráce. V této souvislosti bude městu Gottwaldov vráceno původní jméno Zlín.

Urychlená skartace dokumentů: Z archivu Krajské správy SNB a z archivů Krajského, Městského a Okresního výboru KSČ v Brně odjížděly dopoledne automobily s písemnostmi určenými ke skartaci. Hlídkujícím studentům se nepodařilo výjezdům zabránit.

V Olomouci se včera konal pověstný balónkový happening u sochy Stalina na dnešním Palachově náměstí. Začalo odstraňování symbolů komunistické moci z fasád domů.

Text: archív Totalita.cz, Přetlak & naše vlastní vzpomínky sdílené zde :-)
Foto: P. Zatloukal


Komentáře k článku

11.12.2014 09:15 - Ivan Langer
Rozumim tomu Roberte spravne, že happening Odlette soudruzi proběhl 10.12.? To by se nám hezky zarazovalo do casove osy...!
11.12.2014 09:18 - Ivan Langer
4.12. Náměšti, 8.12. Zed mezi nami,10.12. Sousoší i balonky, ?? Průvod městem- korunovace lva-odlet Rude hvezdy... a pak v únoru 1990 Únor bily ÚV sili
11.12.2014 09:28 - Ketty Jablunkovská
Ivane průvod městem a korunovace lvů byla přeci ve stejný den jako balonky. Korunovace byla zastávkou na cestě k sousoší. Navíc když jsme tam stáli kolem Josipa Visarionoviče et spol. tak pánové horolezci spouštěli z budovy ČD pěticípou hvězdu a vy jste k tomu pouštěli přes ozvučení "padá hvězda do tvých vlasů". Myslím si že ta fotka s touhle akcí už tady taky byla , nejsem si 100% jistá jestli je to z této akce, protože detailní pohled neumožňuje přesnou identifikaci budovy ale takhle nějak to podle mě vypadalo. Ale opravdu ocením potvrzení do někoho jiného že to má v hippocampu zapsané taky takhle.
11.12.2014 09:29 - Jana Kriegelsteinová
Mně to nějak nesedí - já si vybavuju průvod a korunovaci po tmě, balónky a padající hvězda byly za světla. Je to vidět i na nahrávkách (hvězdy a balónků)
11.12.2014 09:33 - Markéta Záleská
Korunovace lvů byla až v pátek 15. 12. po alegorickém happeningu, ne?
11.12.2014 09:39 - Ivan Langer
Markéta velmi správně! Průvod a korunovace lvů byla až po balóncích...!!!
11.12.2014 09:45 - Tomáš Zábranský
tohle období už mám trochu rozmázlé. myslím, že už nám bylo všem jasné, že je vyhráno - a že je jen třeba držet pozice včetně image "studentské stávky" (jj, už nás zase začalo ubývat) tak, aby v praze havel a spol měli pádný argument při vyjednávání. takže jsme si začali hrát.
prohibice myslím padla (ale nikdo se neopíjel na šrot, pokud si vzpomínám, což bylo zpětně vzato dost zajímavé) a langer, rorejs i já jsme se předháněli, kdo vymyslí větší ptákovinu, maskovanou jako "happening" či "fabulaci" - a s úžasem jsme přihlíželi, jak do toho s námi jdou stovky a tisíce lidí. první výjezdy za železnou oponu (vesměs do rakous), první setkání s počítačem s grafickým interface a něčím jako netem, první telefonáty se slavnými muzikanty v anglii i jinde (to hlavně díky @Mark Andrews https://www.facebook.com/mark.andrewsdon?fref=ts a jeho známosti s exmanažerem pink floyd a clash a řady dalších legend Peter Jennerem, lásky a rozchody... boje se slovenskou separatistickou větví studenstva (už jsem myslím zmiňoval nebožtíka bombíka)...
bylo to intenzivní, ale jiné - a na rozdíl od těch prvních dnů / dvou týdnů, kdy jeden zařezával jak břitva, už to mám výrazně méně naskládané pěkně do chlívečků.
11.12.2014 09:56 - Ivan Langer
Jj. Tome, to byla kreativní smrst! ;-) Byla radost "zapalovat" lidi! Probuzena kreativita v ostatních se naplno projevila v tom predposlednim happeningu - v podobě neskutecneho množství masek, alegorickych vozu apod...!
11.12.2014 11:34 - Ivan Langer
Dnes jsem v Českem rozhlase slyšel rekonstrukci dnešních události... tak (az) dnes stavěli Zed z krabic na náměstí v Hradci Kralove... Inu, nejen sami sobe, nýbrž i jinym, byli jsme inspiraci! :-)
11.12.2014 12:28 - Ketty Jablunkovská
tak jo beru pamatuju si to tentokrát špatně
30.10.2019 22:28 - Jiri B. Dohnal
Asi vyrazne s krizkem po funuse podle datumu, ale korunovace byla 100 procentne na alegorickem pruvodu mestem a balonky byla zvlastni akce.
Přihlašte se pro vkládání komentářů