Generální stávka mezi 12. a 14. hodinou proběhla na celém území ČSSR, ve všech městech a obcích, ve většině továren, podniků a institucí. Nepřetržité provozy projevily solidaritu manifestačně.
Na náměstích probíhaly během generální stávky manifestace, většinou organizované místními OF. Lidé, jak se to stalo po 17. 11. zvykem, nosili na oděvech trikolóry v národních barvách. Probíhaly diskuze o dalším možném společenském vývoji.

V Praze se studenti z pedagogické fakulty UK věnovali péči o děti, které dnes nemusely do školy a zůstaly by samy doma.
Dle průzkumu Ústavu pro výzkum veřejného mínění se stávky zúčastnilo 75% občanů.
Koordinační stávkový výbor VŠ vydal prohlášení „Proč? – Proto!“, jako odpověď na otázku, proč studenti zůstávají ve stávce. V prohlášení znovu zopakovali důvody vyhlášení studentské stávky (17. listopad) a konstatovali, že některé jejich požadavky byly splněny, ale jiné jen částečně nebo nedůsledně. Připomněli, že někteří zkompromitovaní funkcionáři stále ještě zůstávají poslanci parlamentu, řešení otázky politických vězňů je nedůsledné, faktická moc strany ve státě přetrvává a doposud možnost studentů ovlivnit složení vyšetřovací komise FS k vyšetření 17. listopadu byla nulová.
Studenti proto vyzývají k bdělosti a připomínají, že přechod k opravdové demokracii není dosud nezvratný. Pro ukončení stávky požadují záruky, že jejich požadavky budou splněny.

Na olomouckém Horním náměstí se koná v rámci generální stávky doposud největší demonstrace. Zcela výjimečně se podařilo na netu nalézt barevnou fotografii. 
Prosím o Vaše vzpomínky a postřehy z tohoto dne.

Text: archív Totalita.cz, naše vlastní vzpomínky sdílené zde.
Foto: J. Majzlík


Komentáře k článku

27.11.2014 10:45 - Tomáš Zábranský
ten den jsem z větší části prospal. lehnul po půlnoci s pocitem, že co jsme mohli připravit, je připraveno, a vstal jsem až někdy navečer pár hodin po stávce. předtím nespal pět dní, vzpomínky tudíž nemám žádné, jen že jsem po probuzení skoro nedoběhl na záchod a málem se počůral.
27.11.2014 10:55 - Zuzana Majerová
Pamatuji se, že nás jelo asi 5 lidí z gymplu do Prahy a já tenkrát vezla v batohu své 3.měsíční štěně baseta, jelikož ho rodiče nechtěli pohlídat a nepřáli si, abych jela...
27.11.2014 11:25 - Ketty Jablunkovská
Pro mě má generální stávka v Olomouci ještě i osobní podtext-tenkrát se tam za mnou stavil můj bratr- vždycky mě měli doma tak trochu za troubu tak mi udělalo mooooooc dobře , když bratr uznale pokýval hlavou jako že" segra dobrý, to se ale divím"... takže vyhlásil že chce abych ho vzala na náměstí. Já jsem původně měla v plánu strávit generální stávku stejně jako Tomáš Zábranský. Za těchto okolnost jsem se pochopitelně přemohla a jako "stávkový výbor " jsem si hrdě vedla bratra na náměstí-,No a tím to pro mě končí, z důvodů které jsem už popsala v příspěvku o prvním setkání u Trojice již další svědectví podat nemohu- to je tak koneckonců příběh mého života v kostce. :-)
27.11.2014 11:48 - Zuzana Majerová

Tohle jsem našla a určitě je to z pondělí 27.11 :-)

 

27.11.2014 11:49 - Zuzana Majerová
Ještě mám dotaz, kdo vypravoval vlak, který jel ráno z Olmika do Prahy na generální stávku, víte někdo? Ivan Langer, že by 2x?
27.11.2014 11:55 - Tomáš Zábranský
podle mne ivan vypravoval první vlak, já ten druhý / volební
27.11.2014 12:49 - Markéta Záleská

Sice špatná kvalita z videa z generální stávky, ale fotek hovořících moc není. Vpravo světle modrá bunda Jarda Krejčí, vlevo vepředu Jindřich Suchánek??? A další nevíte?

 

27.11.2014 12:55 - Markéta Záleská

Foto Petra Vozáka z GS. Zkusme identifikovat osoby na fotce. Mikuláš Pánek, Jarda Krejčí, Jindra Suchánek...

 

 

27.11.2014 13:21 - Ivan Langer
Hynku, to jsi opravdu stál, ale jindy. Na té fotce je sníh a sněžení, při Generální stávce byla jasná obloha a nad náměstím tehdy přeletělo hejno labutí! Já si to tehdy užíval z davu...
27.11.2014 13:44 - Ivan Langer
Zuzi, na generální stávku jsme vlak nevypravovali. Vlaky byly během stávky s největší pravděpodobností opravdu dva. U toho prvního jsme se shodli a u druhého jen s Tomášem a spol pátráme, zda byl 19 anebo 28.12. Byl-li 28.12., tak ho musel zajišťovat Tomáš, neboť já byl poprvé (nepočítám-li služební cesty do Vídně v listopadu) poprvé na západě, a to u svého otce v Německu. Odjížděl jsem 26.12. a vracel se 29.12. a mám docela živé zážitky z pohraničníků po zvolení Václava Havla prezidentem... ale to až na to příjde čas... :-)
27.11.2014 14:01 - Ketty Jablunkovská
Ta fotografie je dojemná, ještě pořád z ní lze vychytat ten optimismus tu euforizující radost, a tu naladěnost na humor kterým se to v Olomouci vyznačovalo , KOnečně to vidím.:-)
ty labutě si pamatuju( viděla jsem je) byl to nádherný symbol-
27.11.2014 14:45 - Zuzana Majerová
Tak teď mi to došlo, já jela do Prahy v sobotu 25.11 na tu Letnou, jelikož jsem se teď našla na fotce, co jsem sem dala a ta je z generální stávky dnes v Olomouci :-). To je sem tam hrozný zmatek v hlavě, bylo to tak hektické a beze spánku skoro 14 dní...
27.11.2014 15:45 - Ketty Jablunkovská
Ivane asi myslíš ten druhý vlak 29
27.11.2014 16:49 - Jindřich Suchánek
To je vzpomínka! Ano v popředí je úplně vlevo moje maličkost, vpravo vzadu vyčuhuje za Jardou Krejčím Jan Látal a vlevo vzadu půl obličeje Ruda Bereza. Na videu uprostřed vousáč bez mikrofonu Pavel Heger a vzadu za Jardou Krejčím bílá čepička Igora Kouteckého. Kdo tam mluví nevím ani vlasatého muže vedle neznám.
Přihlašte se pro vkládání komentářů