V Paláci kultury v Praze pokračovalo druhým dnem jednání celoměstský aktiv funkcionářů KSČ. Pražský primátor Z. Horčík tam vystoupil s výzvou, aby 27.11. fungovala veřejná doprava a služby. Pracující byli vyzváni, aby při generální stávce nepřerušovali práci a manifestačně vyjádřili podporu novému gen. taj. ÚV KSČ K. Urbánkovi a novému vedení MV KSČ.

V 11.00 hodin dopoledne se v Obecním domě v Praze uskutečnilo setkání představitelů ÚV NF a federální vlády se zástupci Občanského fóra, vedenými V. Havlem.
Zástupci OF na tomto jednání zdůraznili, že cílem tohoto hnutí není převzetí moci, ale brzké vypsání svobodných voleb.
Zároveň bylo dohodnuto, že propuštění politických vězňů, prošetření událostí 17. 11., svobody tisku a další témata budou projednána během následující schůzky dne 28. 11.

Ve večerních hodinách se konalo 2. mimořádné zasedání ÚV KSČ. Zprávu předsednictva ÚV přednesl K. Urbánek. Zdůraznil v ní, že KSČ věnovala málo pozornosti názorům členů. Z funkce členů předsednictva byli uvolněni J. Lenárt, M. Štěpán a M. Zavadil, z funkce kandidátů předsednictva J. Haman, V. Herman, O. Šaling. J. Fojtík byl uvolněn z funkce předsedy ideologické komise a předsedy školské komise.

V Olomouci i v neděli pokračuje akce „Vývoz mozků“ s cílem přesvědčit mimoolomoucké pracující, aby podpořili studenty a vstoupili v pondělí do manifestační generální stávky od 12 do 14 hodin. 
Osobně si vzpomínám na nedělně-pondělní spanilou plakátovací jízdu na trase Olomouc – Tovačov – Prostějov – Konice (se zastávkami v každé vesnici na trase) a pak Uničov, kde jsme už někdy před šestou hodinou ranní vypůjčeným žigulíkem lehce srazili neosvětleného cyklistu, co jel do Unexu na směnu… 
Nic se mu nestalo a ještě slíbil, že bude stávkovat.

A opět demonstrace v 17:00 u Trojice…

Text: archív Totalita.cz, naše vlastní vzpomínky sdílené zde.
Foto: P. Zatloukal


Komentáře k článku

26.11.2014 08:20 - Ivan Langer
Přátelé, principy fungování FB asi nezměníme. A proto, abychom byli na stránce vždy co nejvíce aktuální, je třeba likeovat či přidávat nějaké komentáře k tomu, co Robert každý den tvoří (Robert's Daily Kickoff). Tím dosáhneme poněkud větší přehlednosti. Děkuji vám. :-)
26.11.2014 09:00 - Ivan Langer
Ještě poznámka. ty denní reporty jsou fakt zajímavé. Z toho dnešního jasně plyne, že to komanči ještě zdaleka nezabalili. Ostatně to za pár dní uvidíme v podobě vlády 15+5.... (viz moje "setkání se" na mítinku OF s Lubomírem Štrougalem jako představitelem "reformního proudu" - nezažili jste také ńěkdo něco podobného?).
26.11.2014 09:20 - Tomáš Kašpárek
Já byl v neděli na výjezdu v Kroměříži na náměstí. Dokonce s projevem a zdravicí za Olomouc. A pamatuju si, že jsem tam reagoval na nějaký aktuální zvěsti o tom, jak jsme řízení západními rozvědkami, štvavými stanicemi a ján nevím čím ještě. S těma komunistama jsem se setkal v Kojetíně ve fabrice, kam jsem jel asi v pondělí ráno ještě před stávkou. Jel jsem tam myslím přímo na jejich prosbu. Měli v tom zmatek, protože komunisti začali vyhlašovat, že tu generální stávku vlastně svolávají oni na podporu novýho vedení.
26.11.2014 09:30 - Ivan Langer
To nevzpominam...
26.11.2014 09:55 - Ivan Langer
Ještě jedna poznámka k přehlednosti. Je to fakt skvěle cist Vaše zážitky z výjezdu!!! :-) Pokud je dokážete datovat, tak je prosím přepínejte vzdy k danému Robert's Daily Kickoff. A klidne si to pak dejte i jako samostatný status, aby byl lépe viděn anebo přidejte do tabulky v dokumentu Výjezdy. Pořádek musí byt!

Tomáš me předběhl... Presne tak Tome.
26.11.2014 09:58 - Tomáš Kašpárek
musím přiznat, že ta data si cucám z prstu. Pamtuju si jen ty výjezdy a to, že musely všechny proběhnout ještě před generální stávkou. Tak jsem si v hlavě vyfabuloval nějakou časovou osu, kam jsem si to poskládal, aby to bylo vůbec v lidských silách to zvládnout.
26.11.2014 10:35 - Martin Fafejta
Tak ať to vlákno je delší - já nebyl na výjezdu, ale na výchozu. S Bartolem a jeho spolužačkou jsem obcházeli olomoucké hospody, přesvědčovali hostinské, ať určitě na generální stávku zavřou, aby se pak neříkalo, že stávkující se akorát ulili z práce na pivo, a zároveň přesvědčovali hosty, ať určitě stávkují. Měli jsme tehdy podpisový list, kde nám měli hostinští stvrdit podpisem, že určitě zavřou. Někteří s tím měli problém - ještě o tom dnes napíšu víc.
26.11.2014 10:45 - Tomáš Kašpárek
V té Kroměříži jsem byl s jedním člověkem z Olomouce, který přišel o víkendu pomoct študákům a znal jsem ho od vidění. Ze študáče a tak, prostě klasika. Vysokej, hubenej, fousatej světlý vlasy. Jeli jsme tam jeho malinkým kulatým červeným Fiatem. Myslím, že se jmenuje Láďa a hraje na trubku. Možná dokonce tehdy v Olomouckým dixielandu? Pomůže mi někdo?
26.11.2014 10:55 - Ketty Jablunkovská
Olgoj chorchoj z LF. 5. ročník Igor Kubánek candidatus stanatus- :-) o sama sebe překvapuji, ale to bude tím že jsou to hlubiny dlouhodobé paměti, ta časná ta už tak nefunguje :-)
26.11.2014 11:25 - Ketty Jablunkovská
tak Heňo opravuje a má pochopitelně recht- nebyl to Kubánek ale Kubálek
26.11.2014 11:35 - Tomáš Kašpárek
http://www.sms.cz/.../olomoucky-dixieland.../fotogalerie... jo, je to von, spolu jsme byli v té Kroměříži.
26.11.2014 11:55 - Markéta Záleská

http://totalita.cz/1989/1989_1126.php

Večer na hale vystoupil Jaroslav Hutka.

14.11.2019 11:22 - Jan Kubica
Zdravím pamětníky, někde jsem v diskusi vyčetl, že v knihovně chybí Přetlaky 1-3. Našel jsem doma nějaký materiál, nemá titulní stranu... jen na první straně je římská II a dále je tam titulek "Stávka studentů pokračuje. Všem občanům". Nenašel jsem žádnou dataci toho materiálu... jen nepřímou... například je tam citát Kemra z ČST z 25. 11. 89. O víkendu jsem mimo Olomouc, tak jsem materiál naskenoval a pošlu ho Pavle Chromcové (Miklicové - "Rohlíkové"). Honza Kubica
Přihlašte se pro vkládání komentářů