Naše olomoucká revoluce 1989

Občanské fórum vydalo v 04.30 hod. prohlášení k personálním změnám v předsednictvu ÚV KSČ. Zde se zdůrazňuje, že provedené změny jsou nedostatečné, vedou ke zneklidnění a pochybnostem zda strana pochopila krizi, že ve vedení KSČ zůstávají lidé, jejichž odchod OF žádá. Vůli stoupenců OF vyjádří manifestace v sobotu ve 14 hod. na Letenské pláni. Prohlášení bylo zakončeno výzvou k účasti na generální stávce 27.11. od 14 hod. a výzvou k vytrvalosti a stupňování tlaku na vedení KSČ.

Pontifikální mše u příležitosti svatořečení Anežky Přemyslovny se v katedrále sv. Víta na Pražském hradě účastnilo 7 000 lidí. Kardinál Tomášek zde mj. potvrdil, že církev „stojí za lidem“. Mši přenášela ČST.

Prezident republiky G. Husák zastavil trestní stíhání proti J. Čarnogurskému, M. Kusému, J. Rumlovi, P. Uhlovi, R. Zemanovi. Prominul trest odnětí svobody I. Jirousovi, I. Polanskému a F. Stárkovi.

V Olomouci v sobotu, v rámci akce „Vývoz mozků“ vyjíždí na Ostravsko asi 400 studentů UP s cílem přesvědčit horníky,hutníky a ostatní pracující, aby podpořili studenty a vstoupili v pondělí do manifestační generální stávky od 12 do 14 hodin. Další studenti jedou zvláštním vlakem do Prahy na obří demonstraci na Letenské pláni. Demonstrace v 17:00 u Trojice se stala již samozřejmou součástí těchto dnů…

Text: archív Totalita.cz, Přetlak, naše vlastní vzpomínky sdílené zde.
Foto: P. Zatloukal


Komentáře k článku

25.11.2014 10:44 - Ivan Langer
Dnes sice odstoupil M. Stepan, ale PaKul je plný komunistů, kteří - vlastními slovy - sice prohráli první bitvu, ale nikoliv válku, doted byli defenzivní a ted budou ofenzivní! Rozchází se plni víry, že nove vedení KSČ bude ještě více obmeneno, a ze myšlenka socialismu zije!!!
25.11.2014 10:50 - Markéta Záleská
http://totalita.cz/1989/1989_1125.php
25.11.2014 11:25 - Markéta Záleská
V tenhle den se mělo obsadit AVC na FF. Měl proběhnout konflikt s rektorem Kolaříkem a kvestorem Dvořákem, kteří tomu bránili. Byl u toho někdo? Zdenek Zukal
25.11.2014 11:33 - Tomáš Zábranský
něco se mi vybavuje... první kancl jsem měl pod schody do AVC... zukoš?
17.10.2019 18:43 - Marek Mikl
Anodatum odpovídá, do té doby se uskutečnily nejméně dvě schůze stávkového výboru v prostorách na kolejích Pdf (17. listopadu), chodilo se tam z boku, myslím, že to byl SSM celoškolní kancl. Vím, že tam i nějaký informatik tisknul na Atari nějaké letáky, po výhružkách to zabalil. Prostor přestal být využíván po okupaci celé budovy FF, ale hlavně po víkendovém nebo pondělním (?) porušení suchého zákona, příslušní členové stávkového výboru byli, myslím a doufám, po zásluze potrestáni (prací v sekcích a zaukolováním).