ČTK přinesla zprávu, že měsíčník Lidové noviny bude od nového roku vycházet jako deník, jehož vydavatelem bude Občanské fórum. Jak řekl šéfredaktor LN Jiří Ruml, zůstanou noviny i nadále nezávislé.

Tisková agentura Reuter píše o tom, že se čs. komunistické vedení ocitlo ve slepé uličce, jednání Václava Havla a Karla Urbánka trvalo 75 minut a po jeho ukončení ho ani Karel Urbánek, ani Václav Havel nekomentovali. Agentura cituje slova Karla Urbánka, že „nyní je nejdůležitější zvládnout růst vášní, nebo budeme muset nakupovat zítra zboží na příděl“.

A asi nejdůležitější zpráva: 
Václav Havel se stal 6. prosince 1989 kandidátem na prezidentský úřad. Během jednání v Praze se na tom dohodli zástupci Občanského fóra a slovenské Veřejnosti proti násilí. Slováci přicestovali do Prahy v půl druhé v noci a po několika hodinách společně sepsali definitivní verzi dopisu pro premiéra Ladislava Adamce s návrhy na obsazení míst ve federální vládě.

Pamatuji se na ten den na FF UP Olomouc: koukali jsme se tak v deseti lidech na malou televizi na zprávy… M. Kocáb tam oznámil nominaci V. Havla. Dlouho a bouřlivě jsme pak o kandidatuře V. Havla diskutovali, připadalo nám to absurdní, troufalé a nemožné.

Text: archív Totalita.cz, Přetlak & naše vlastní vzpomínky sdílené zde.
Foto: P. Zatloukal


Komentáře k článku

6.12.2014 10:09 - Zuzana Majerová
Ano, ten moment si také vybavuji, dívala jsem se doma na tv a nominace VH mi tenkrát přišla jako něco z říše snů a zároveň jsem si říkala, že se nám to asi fakt povedlo!!! :-)
6.12.2014 10:44 - Ivan Langer
Potvrzuji, že jméno Václav Havel v souvislosti s kandidaturu na prezidenta, bylo sdeleni/zjeveni z jine planety. Myslím, že tou dobou jsme se všichni cítili o mnohem mnohem více sebejistý, než v prvopocatcich, přesto (myslím, že nejenom mne) to připadalo velice odvazne az troufale. Říkal jsem si, že jestli tohle projde, pak už dokážeme uplne všechno, co budeme chtit...
6.12.2014 10:46 - Ivan Langer
... a ze nominace VH nebyla přijímána ani v samotném Of jednoznacne, svědci prevelika "diplomaticka" aktivita některých jeho funkcionářů a enormní snaha dostat na svoji stranu studenty!
6.12.2014 10:55 - Ivan Langer
Jojojo, Komárek, Dubček, ...
6.12.2014 11:30 - Ketty Jablunkovská
Jo Hynku , otázky bez odpovědí... odpvědi bez otázek
6.12.2014 11:46 - Jana Kriegelsteinová
Jo, přesně - nejdřív ten pocit, jako že jsme se definitivně zbláznili, následovaný pocitem, že to už jsme fakt přestřelili. A pak to najednou začala být hodně reálná varianta a za pár dnů - možná jen za pár hodin - ten pocit, jak jsme si vůbec kdy mohli vymyslet na Hradě někoho jiného. Přitom, jestli mně neklame paměť, tak řadu dnů byl poměrně slušným favoritem Valtr Komárek...
6.12.2014 11:55 - Daniel Lattner
A co na to Jan Tleskač?
Přihlašte se pro vkládání komentářů