Naše olomoucká revoluce 1989

ČTK přinesla zprávu, že měsíčník Lidové noviny bude od nového roku vycházet jako deník, jehož vydavatelem bude Občanské fórum. Jak řekl šéfredaktor LN Jiří Ruml, zůstanou noviny i nadále nezávislé.

Tisková agentura Reuter píše o tom, že se čs. komunistické vedení ocitlo ve slepé uličce, jednání Václava Havla a Karla Urbánka trvalo 75 minut a po jeho ukončení ho ani Karel Urbánek, ani Václav Havel nekomentovali. Agentura cituje slova Karla Urbánka, že „nyní je nejdůležitější zvládnout růst vášní, nebo budeme muset nakupovat zítra zboží na příděl“.

A asi nejdůležitější zpráva: 
Václav Havel se stal 6. prosince 1989 kandidátem na prezidentský úřad. Během jednání v Praze se na tom dohodli zástupci Občanského fóra a slovenské Veřejnosti proti násilí. Slováci přicestovali do Prahy v půl druhé v noci a po několika hodinách společně sepsali definitivní verzi dopisu pro premiéra Ladislava Adamce s návrhy na obsazení míst ve federální vládě.

Pamatuji se na ten den na FF UP Olomouc: koukali jsme se tak v deseti lidech na malou televizi na zprávy… M. Kocáb tam oznámil nominaci V. Havla. Dlouho a bouřlivě jsme pak o kandidatuře V. Havla diskutovali, připadalo nám to absurdní, troufalé a nemožné.

Text: archív Totalita.cz, Přetlak & naše vlastní vzpomínky sdílené zde.
Foto: P. Zatloukal


Komentáře k článku

6.12.2014 10:09 - Zuzana Majerová
Ano, ten moment si také vybavuji, dívala jsem se doma na tv a nominace VH mi tenkrát přišla jako něco z říše snů a zároveň jsem si říkala, že se nám to asi fakt povedlo!!! :-)
6.12.2014 10:44 - Ivan Langer
Potvrzuji, že jméno Václav Havel v souvislosti s kandidaturu na prezidenta, bylo sdeleni/zjeveni z jine planety. Myslím, že tou dobou jsme se všichni cítili o mnohem mnohem více sebejistý, než v prvopocatcich, přesto (myslím, že nejenom mne) to připadalo velice odvazne az troufale. Říkal jsem si, že jestli tohle projde, pak už dokážeme uplne všechno, co budeme chtit...
6.12.2014 10:46 - Ivan Langer
... a ze nominace VH nebyla přijímána ani v samotném Of jednoznacne, svědci prevelika "diplomaticka" aktivita některých jeho funkcionářů a enormní snaha dostat na svoji stranu studenty!
6.12.2014 10:55 - Ivan Langer
Jojojo, Komárek, Dubček, ...
6.12.2014 11:30 - Ketty Jablunkovská
Jo Hynku , otázky bez odpovědí... odpvědi bez otázek
6.12.2014 11:46 - Jana Kriegelsteinová
Jo, přesně - nejdřív ten pocit, jako že jsme se definitivně zbláznili, následovaný pocitem, že to už jsme fakt přestřelili. A pak to najednou začala být hodně reálná varianta a za pár dnů - možná jen za pár hodin - ten pocit, jak jsme si vůbec kdy mohli vymyslet na Hradě někoho jiného. Přitom, jestli mně neklame paměť, tak řadu dnů byl poměrně slušným favoritem Valtr Komárek...
6.12.2014 11:55 - Daniel Lattner
A co na to Jan Tleskač?