Naše olomoucká revoluce 1989

V Čs. televizi označil generální tajemník KSČ Karel Urbánek dokument Poučení z krizového vývoje ve straně a ve společnosti po XIII. sjezdu za neplatný a vyslovil se pro plnou politickou rehabilitaci všech, kteří pro nesouhlas se vstupem okupantských vojsk v srpnu 1968 byli přinuceni odejít ze strany.Mluvčí Občanského fóra Jiří Dienstbier uvedl, že nová vláda má podporu OF, ale její obsazení stále neodpovídá současnému rozložení sil. Informoval novináře také o tom, že Federální úřad pro tisk a informace vydal souhlas k vydávání Lidových novin. Dále byl Federálnímu shromáždění předložen návrh nové ústavy, který by měl být předložen k všelidové diskusi.

 

Parlamentní komise pro dohled nad vyšetřováním zásahu proti demonstrujícím 17. listopadu doporučila zbavit poslaneckých mandátů poslance Miloše Jakeše a Miroslava Štěpána, kteří nesou přímou politickou odpovědnost za události a jejich politické důsledky.

Studenti UP Olomouc svolávají na 8. 12. druhý happening, stavbu zdi kolem Okresního výboru KSČ, dnes budova Právnické fakulty UP. 
V aule FF se konají přednášky se zástupci Prognostického ústavu a Spolku přátel USA, v divadle diskuse o školství, v U-klubu poslechovka MCH Bandu…

Text: archív Totalita.cz, Přetlak & naše vlastní vzpomínky sdílené zde.
Foto: P. Zatloukal

 

Komentáře k článku

5.12.2014 08:33 - Michaela Klímková
A tímhle datem se na FF zjevili odpočat8 a vylyžovaní " poučení" kolegové s obrovskou spoustou nových nápadů. Zírám na rychlost některých v prosazování se, které se jim v budoucnu bude sakra hodit. Mám divný pocit kolem žaludku, jdu pro Přetlaky,abych vydechla z hučení včelího úlu. Na druhou stranu se nová energie docela hodí. Spousta doposud aktivních se jdou vykoupat, učesat, třeba namalovat, čistě obléct. Zachycuji hlášku: hele pojď na stávkáč se najíst, je tak toho dost....Hmmmmmm. Myslím, že za pár dní, jen co bude k dispozici rohová budova( to byl ten Ústav ML?), se bude zarizovat knihovna zakázané literatury ( jistě tam byl Jarda Ježek a Kosatík) s papírovým pavoukem nahoře v rohu....Poprvé potkávám některé z téměř adorovaných hlavních řečníků, kteří už toho maji dost a potají si i pláčem na WC napětí vypouštějí....Schovávám vše hluboko do tajů své duše. Nikdy na tuhle člověčinu nezapomenu!!! Akce však běží dál, není čas na "fňukání"......
5.12.2014 08:55 - Tomáš Zábranský
na příchod budoucích zasloužilých partyzánů si taky vzpomínám, byť ne takhle ostře. vlastně jsem byl rád, že přišli - bylo to jakési potvrzení vítězství. ono to mělo pokračování, tak já předskočím, páč se až do pondělí na FB nedostanu, sic mě zastřelí editorka addiction:

trvalo ještě 3 týdny, než se založila celostátní "stávková unie studentů" a já na jejím ustavujícím sjezdu v praze poprvé s údivem potkal jana vidíma, co prý "byl ve stávkáči od začátku." já ho tedy viděl poprvé, později ale monika pajerová po/tvrdila, že se kolem svazácké organizace, co připravovala 17/11 na albertově, fakt motal. já ho teda v lednu 1990 viděl poprvé - bohužel ale zdaleka ne naposled, landova a komorousova rytíře bordó blumen lempli.

a v lednu 1990 jsem před (myslímže poslední) halou, když jsem venku kouřil, také s údivem spatřil toho malého ocáska igora dubského (oba, igor i ocásek, byli kandidáty KSČ, ocásek ale vstoupil až na fakultě; igorovo jméno si z povýtce osobních a nijak hezkých důvodů pamatuju, ocáskovo dávno ne), jak míří na shromáždění a dvěma ještě menším dívkám než byl sám cosi vypráví a důležitosti demokracie.
odcvrnknul jsem vajgla a místo na halu šel do hospody.
revoluce skončila.
5.12.2014 08:59 - Michaela Klímková
Jo, máš pravdu! Začalo se i na chodbě zpívat:) S Tiborem Kubátem jsme smažili U2!!!!!!
5.12.2014 09:11 - Ketty Jablunkovská
Já to měla podobně jako Tomáš až na to že jsme neodcvrnknula toho vajgla. :-) Bylo hotovo, u tohodle já už být nechci a ani nemusím. Nové ztířky které se začaly otevírat a naplňovat řadou "revolučních hrdinů" už opravdu nejsou pro mě. Obrátila jsem se tehdy k tomu co jsem pro sebe vnímala jako uchopitelný úkol a to byla změna výuky na LF . Hepeningy a zábavné akce které byly super jsem si užívala, pomáhala co bylo kde třeba, ale to hlavní už bylo jinde a navíc se hrnuly spousty těch, kteří přeci věděli jak moc jsou nezbytní a jak vědí dobře co je třeba udělat.
5.12.2014 09:15 - Ketty Jablunkovská
Jednou jedinkrát jsem ho lámala a to v situaci kdy jsem ho uprosila aby dal ještě jeden děkanský termín jednomu našemu spolužákovi. Nikdy po tom jsem ho nelámala, vždycky s úctou a s vědomím co je můj úkol-no ale zase na férovku když si něco myslím tak to řeknu. Tak ze mě nedělej furii:-) :-)
5.12.2014 09:19 - Petra Poláková-Uvírová

Na songy U2 na chodbě FF si dobře pamatuji - tančilo se zpívalo, myslím With or without you, atd. Věci z toho CD mě pak provázely ještě několik let...

https://www.youtube.com/watch?v=FCCeaOSbE7Q

5.12.2014 09:33 - Petra Poláková-Uvírová
The Joshua Tree - přidávám i jako vzpomínku na Zdenka Látala, možná si ho pamatujete, vysoký , s dlouhými vlasy a v klobouku, hrál na kytaru na většině happeningů. V roce 1993 tragicky zemřel...tož tak.
5.12.2014 09:40 - Zuzana Majerová
V tento den jsem hlídala malého bratrance, takže jsem ho vzala sebou na stavění zdi, pamatuju se, že tam bylo víc dětí a klouzali se na malém sněhovém kopečku, zatímco jsme stavěli zeď :-)