Naše olomoucká revoluce 1989

V odpoledních hodinách byl ustaven Československý koordinační a informační výbor stávkujících studentů. Zástupci pražských stávkujících vysokých škol se v Praze setkali se studenty z Brna, Ostravy, Hradce Králové a Žiliny.
Bylo dohodnuto, že v Čs. výboru bude mít každá stávkující VŠ jednoho reprezentanta a že to, na čem se Výbor dohodne, bude mít charakter doporučení a ne závazného usnesení. Spolupředsedy byli zvoleni Pavel Lagner (Praha) a Jaroslav Černý (Ostrava). P. Lagner pak o ustavení Výboru informoval při demonstraci na Václavském náměstí.

Byla vyhlášena generální stávka na 27.listopadu.
Odpoledne se na Václavském náměstí konala demonstrace, kam přišlo 100.000 lidí. Po ní se v bytě u Křižanových sešli zástupci studentů (P. Lagner) s představiteli OF (V. Havlem, J. Křižanem, P. Oslzlým a S. Vondrou) a vydali společné prohlášení ke způsobu, vymezení a charakteru generální stávky.

V Olomouci se koná 2. setkání studentů na hale UP, je ustanoven stávkový výbor a vyhlášena okupační stávka FF (snad jako první okupační stávka v ČSSR). Za pomoci zaměstnanců n. p. Sigma je namnožen text vyhlášení generální stávky, ten je pak šířen dál studenty. 
Atmosféra je i nadále plná obav z případných represí, ale proběhne první z demonstrací u Svaté trojice. 
Prosím o další komentáře, doplnění a opravy.


Komentáře k článku

22.11.2014 11:33 - Robert Štencl
Plus kdo večer u trijice řečnil, někdo z OF, MDO, studentů, osmašedesátníků?
22.11.2014 11:43 - Michaela Klímková
Roberte, to není možný, ale zbožňuju Tvé stálečerstvé závity!!!!!
22.11.2014 11:46 - Ivan Langer
Hynku, nepíšeme bohatyrskou ságu, krotime fantazii a snažíme se rekonstruovat události tech dnu... ;-)
22.11.2014 11:51 - Michaela Klímková
Nevím, kdo založil jakou sekci,byla jsem pouze nadšeným kolečkem v soukolí. Ale na konci za rohem směrem k aule, myslím, byla jídelna a pak naše psací oddělení. Ta aula za skleněnou stěnou mi připadala vždy jako něco posvátného, nedotknutelného. Do jisté, později zmíněné doby. Nevěděla jsem, kam se přiřadím, ale domu mě naučili, že pouhým očumováním moc nepomůžu. Sedla jsem za stroj a několik dnů si pamatuju jen klávesnici, kluky co nosili nové a nové letáky, stálé střídání kafe a čaje ( díky moc), klapání, které trvalo i 20hodin. Pak poslušně odchod na koleje. Tenkrát jsem zaregistrovala jakýsi stín za mnou na úrovni můstku u gymplu, neznám už jméno. Běh se srdcem v krku, katastrofálním strachem,že už je to tady a někdo vytáhne kvér. Příchod na vyprázdněné koleje, bez nutnosti vysvětlovat, proč jdu tak pozdě a ráno s přirozenou povinností ke stroji, jakémukoliv co byl volný. Stal se mou součástí, spolu se strachem, jak to vše dopadne. Jména nevím, v ty dny se vše slilo.
22.11.2014 11:52 - Michaela Klímková
Musím dodat, že postupem dní se pobyt na Fildě stal trochu drogou. Ta představa, že se něco udá a já to vědět nebudu, byla bolestivá!!
22.11.2014 11:55 - Markéta Záleská
Doplnění: návrh okupovat fildu přednesl na hale Miloš Korhoň.
23.11.2014 11:10 - Jan Vytopil
Hynku, nejen že nás nenechali chcípnout ale to jídlo bylo vysloveně dobré a bylo ho pak i dost,
23.11.2014 11:15 - Ivan Langer
Přátelé, je nejvyšší čas si přiznat, jak to bylo s tou okupací Fildy. -)Někdy dnes, respektive zítra, jsme podepsali s tehdejším tajemníkem Filosofické fakulty (menší s knírkem - vzpomene si někdo na jeho jméno?)"nájemní smlouvu mezi Stávkovým výborem a Filosofickou fakultou. Zavázali jsme se, že nic nesebereme, nic nepoškodíme a vše vrátíme v původním stavu... a že za to my podepsaní ručíme. Hmm, tak nějak se nám to naštěstí nepovedlo! :-) Kdo jste u toho byl se mnou? Mám pocit, že to byl Křeček...
23.11.2014 12:15 - Henrych Řeháček
Tak toho pána si pamatuji velice dobře, byl aspoň k nám velice ochotný,když jsem mu navrhl že budeme auta parkovat z bezpečnostních důvodů ve dvoře FF tak hned ochotně svolil :)
23.11.2014 12:18 - Ketty Jablunkovská
První setkání U Trojice bylo už v pondělí. Bylo nás tam hrstka lidí. Já jsem se tam dostala díky tomu že jsem měla poměrně dlouhé a bohaté vazby na olomoucký katolický disent,který by se mohl pracovně nazvat Vojska schola. V to pondělí hned po návratu zTeoreťáků jsem vyrazila hledat Tomáše Kopřivu jako že se hlásím d práce co budou potřebovatata. Omlouvám se,ten krám je strašný
23.11.2014 12:34 - Pavel Urbášek
Tajemník FF se jmenoval Černík.
23.11.2014 12:40 - Ketty Jablunkovská
Potřebovat a taky mu říctcoa jak na fakultě-on ty informace pak posílal dále.No atom povídal že večer je předjednané setkání u Trojice.Místo mělo symboli symbolický význam,protože hybatelem byla opravdu z velké části Vojska schola utíkali jsese pod ochranuTrojice. (Tedy té skutečné,nikoli sousoší) Už dříve se tam odehrala např manifestace za A.Navrátila.
23.11.2014 12:45 - Ivan Langer
Dvě poznámky: 1. Umíte někdo zaktivovat Tomáše Koprivu? Je myslím soucasnym kvestorem UP, zda se nechce přidat? 2. Děkuji dr Urbaskovi. 3. Kdo se mnou podepisoval tu najemni smlouvu? Nemusíte se bát, připadne nároky na náhradu skody ze strany FF UP již jsou promlcene! ;-)
23.11.2014 12:55 - Ketty Jablunkovská
Fakt nevím kdo tam byl ze studentů,já jsem tam byla s Tomem odhodlaně se mnou šla i Věrka Sztuchlíková a Miládka Kerstnerová,myslím, ale nevím jistě , že tam byl i Vašek Chýlek.
23.11.2014 12:55 - Ketty Jablunkovská
Tehdy to bylo opravdu ošklivé,náměstí bylo úplně prázdné kromě nástam nebyla noha.Byla už tma,choulili jsme se k sobě hlouček max.50 lidí. Najednou byl slyšet dupot těžkých bot, na náměstí naklusali fízlové v těžkém se štíty. Obklopil nás kordon,ale nebyli bezprostředně blízko.Oddělili nás od zbytku náměstí, stali a mlčeli. Bala jsem se fest.Tomáš říkal že kdyby začali po zlém, že se je pokusí stáhnout na sebe a my holky, že musime zkusit utéct-ale naštěstí to nebylo nutné. Z okna nebo z balkonu domu vedle pošty(myslím) pak vystoupil někdo z Olomoučáků,řekl proč jsmetady,přivítal myslím kohosi z Prahy a ten všem ještě jednou podal svědectví o tom co se tam stalo.Pak padla informace o dalsím průběhu o to že herci jsou ve stávce a studenti že taky.A že v Olomouci už se také organizujeme a že se budememe tady u Trojice scházet každý večer,dokud se nevysvětlí vše a nevyřeší se ta smrt v Praze(fáma o mrtvém studentovi) Pak jsme zazpívali hymnu a pak řečník- nevím kdo to byl- oslovil ty pány za námi a řekl jim ať nás nechají projít. Stáli a nehýbali se,tak jsme zkusili jít a prošli jsme. Tohle bylo první setkání u Trojice.Tahle setkání se
23.11.2014 12:59 - Ketty Jablunkovská
pak vyvinnula a žila svým příjemným životem a svíčkovou atmosférou.Náměstí se plnilo den za dnem a fízlovése tam už pak neobjevili . Omlouvám se za překlepy.Myslela jsem pochopitelně Romskou scholu
Do prčic jak to ten krám děla.takže do třetice Dómskou Scholz jsem myslela
23.11.2014 13:06 - Robert Štencl

Doplňuji ještě ze stránek olomouc.cz foto pana Galgonka:
Mítink více něž 5000 studentů všech čtyř fakult Univerzity Palackého 22, listopadu v univerzitní sportovní hale.

24.11.2014 12:23 - Jan Vytopil
To byla manifestce vr spodni casti namesti, jak se ty jednotky zpoctku preskupovali kolem nas a zpocatku to vypadalo na utok? Uz jsem se tu nekde na to ptal. V tom pripade jsem tam byl.
14.10.2019 11:05 - Ivan Langer
Prosím pana doktora Urbaska, zda by nedoplnil složení stavkoveho výboru, tak jak psal, ze ho má.
A kdo si vzpomene, jak probihalo obsazování Fildy, respektive nasledne rozložení jednotlivých sekcí v budově.
Já pak připadám vzpomínku, jak jsme si, tusim s Kreckem, pronajali Filosofickou fakultu! ;-)