Naše olomoucká revoluce 1989

Neděle 19. listopadu 1989 Den první

Na kolejích visí malé letáčky vybízející všechny, kdo se chtějí něco dozvědět o pátečním masakru na Národní třídě, k veřejné diskusi ve Státním divadle Oldřicha Stibora v 19.00 hodin.
V sedm hodin večer se kromě řádných návštěvníků do divadla nahrnula i řada studentů. V hledišti je napětí. Ne všichni jsou informováni. Všichni jakoby povrchem těla vnímají, že se něco děje. Opona.

Na pódiu stojí v půlkruhu všichni zaměstnanci divadla a herec Miroslav Rataj čte prohlášení pražských divadel. (…) Student Dvořák čte výzvu pražských studentů k ostatním studentům celé republiky (…) O tom, že se připojíme ke stávce, nikdo nepochybuje. V devět hodin se na Šmeralových kolejích schází asi 200 studentů. Většina přijede do školy až zítra ráno. Následují první vzrušené projevy, souhlas i nesouhlas. Na schodech, primitivní to diskusní tribuně, se objevují i zástupci fakultních výborů SSM. Na žádost, aby se SSM postavilo do čela hnutí, odpovídají, že se půjdou poradit s předsedou CŠV SSM. Jsou vybíráni, víceméně náhodně, první mluvčí studentů (…) Všem je jasné, že se musíme sejít všichni a pokusit se získat na svou stranu naše pedagogy. Kde? Na hale UP! A v kolik? Ve dvanáct hodin! Foto: P. Zatloukal, Text: Přetlak

Komentáře k článku

19.11.2014 17:38 - Ivan Langer
Vzpomínám si, že někdy navečer mi volal Hynek Hlavenka, že to na kolejích vře, že se vášnivě řeší, jak na to, co se stalo na Národní, reagovat. A abych za nimi přišel také. vybavuji si, že jsem ještě předtím namaloval doma plakáty, které pak visely na vůbec prvním setkání na hale UP. Na kolejích to opravdu vřelo, detaily už si bohužel zcela nevybavuji. Jedním ze závěrů bylo vystoupit na druhý den na pořadové přípravě vojenské katedry, a tu rozbít. A v navíc se v pondělí pokusit svolat se na halu UP a rozhodnout se jít do stávky. B) Sakryš, ono je to fakt těžké vzpomínat takto do detailů, po takové době... Člověk má v paměti spíše takové záblesky a o to více je těžké k nim přiřadit konkrétní datum... :-( C) Toto je úžasná fotka, jedna z těch úplně nejprvnějších!
19.11.2014 17:50 - Ivan Langer
Přátelé - spoluautoři. Umíte prosím do skupiny "dostat´" ještě další aktivní aktéry oněch dní? Jen tak nástřel: Mikuláš Pánek, Jarda Krejčí, Josef Jařab, Ladislav Galgonek, Petr Zatloukal, Ivana Plíhalová, Igor Koutecký, .... a konec konců i bývalé členy Stávkového výboru, kteří nemají zřízený FB profil...?
19.11.2014 18:50 - Robert Štencl
Právě jdu od Petra Zatloukala (nemá FB) a mám od něj (děkuji!) dalších 300 doposud nepublikovaných fotografií z listopadu 1989.
Tak se těšme
19.11.2014 18:55 - Ivan Langer
Roberte, to je uuuuzasne, skvěle a jedinecne! Velké poděkování Petrovi!!!! :-)
26.11.2014 13:11 - Markéta Záleská
http://totalita.cz/1989/1989_1120.php
26.11.2014 13:22 - Tomáš Kasal
K té neděli 19. listopadu: shodou okolností jsem byl tehdy na Šmeralkách u své budoucí ženy, takže jsem se tehdy toho shromáždění zúčastnil. Bylo by fajn, kdybychom si povzpomínali i na jména. Zrovna na těch Šmeralkách si vzpomínám, že nám někdo - tuším nějaký proděkan PřF vyhrožoval vyhozením ze studií. Pokud, Roberte, připomínáš šéfa celoškoláku SSM, tak ten se jmenuje Jan Michalík (na tom shromáždění tehdy nebyl nebo alespoň nevystoupil, dnes učí na PdF). Spontánně tam promluvilo i několik studentů na podporu pražských kolegů - jestli mě paměť neklame, tak jedním z nich byl Vítek Pohanka.
26.11.2014 18:22 - David Hrbek
V sobotu odpoledne (18. listopadu) jsme s bráchou a Františkem Večeřou (oba tehdy hráli jako elévové v šumperským divadle) roznášeli po kolejích plakátky, který zvaly na nedělní večer do divadla (tu informaci, že se tam bude číst divadelní petice, jsme měli od Ivanky Plíhalové, pokud si dobře vzpomínám - a brácha s Frantou, kterej dnes hraje v Moravskoslezským divadle) odjeli na nedělní večer zpátky do Šumperka. Vzpomněl jsem si na to v souvislosti s tím, co píše Tomáš Kasal, protože jakmile jsme plakáty pověsili, chodili za náma Michalík s nějakým chlapem a plakáty strhávali a něco na nás pořvávali. Když zmizeli, udělali jsme ještě jedno kolečko. Ale víc už z toho taky nevydojím.
26.11.2014 18:44 - Tomáš Zábranský
a heňo se s helenou vzal? notywoe!