Ve 13 hodin odvolal prezident republiky Gustáv Husák na návrh designovaného předsedy vlády Mariana Čalfy z funkcí členy vlády Bohumila Urbana, Pavla Hrivnáka, Jaromíra Žáka, Ladislava Vodrážku, Jaromíra Johanese, Františka Pince, Jana Stejskala, Alfréda Šebka, F. Reichela, Antonína Krumnikla, Jaromíra Algayera a Viliama Rotha.
Vzápětí jmenoval Mariana Čalfu (KSČ) předsedou vlády a další členy nové vlády: Valtra Komárka (KSČ) prvním místopředsedou vlády; Jána Čarnogurského (bezpartijní) prvním místopředsedou vlády; Františka Reichela (ČSL) místopředsedou vlády a předsedou Státní komise pro vědeckotechnický a investiční rozvoj; Vladimíra Dlouhého (KSČ) místopředsedou vlády a předsedou Státní plánovací komise; Oldřicha Burského (ČSS) místopředsedou vlády a ministrem zemědělství a výživy; Jiřího Dienstbiera (bezpartijní) ministrem zahraničních věcí; Václava Klause (bezpartijní) ministrem financí; Petra Millera (bezpartijní) ministrem práce a sociálních věcí, Františka Pince (KSČ) ministrem paliv a energetiky; Ladislava Vodrážku (KSČ) ministrem hutnictví, strojírenství a elektrotechniky; Roberta Martínka (bezpartijní) ministrem a Richarda Sachra (ČSL) ministrem.
Ve funkcích zůstali místopředseda vlády ČSSR – předseda vlády ČSR František Pitra (KSČ); místopředseda vlády Josef Hromádka (bezpartijní); ministr národní obrany Miroslav Vacek (KSČ); ministr zahraničního obchodu Andrej Barčák (KSČ); ministr dopravy a spojů František Podlena (KSČ); ministryně – předsedkyně Výboru lidové kontroly Květoslava Kořínková (bezpartijní); ministr pověřený řízením federálního cenového úřadu Ladislav Dvořák (ČSS).
Z celkového počtu 20 vládních funkcí (bez předsedy), bylo 9 členy KSČ, 2 členy ČSS, 2 členy ČSL a 7 bezpartijních. Dodatečně byla obsazena funkce jednoho místopředsedy vlády ČSSR předsedou slovenské vlády Milanem Čičem, takže v nové vládě, pro níž se ujal přívlastek „vláda národního porozumění“, bylo 9 komunistů a 11 ostatních.
Nově jmenovaní členové vlády složili na Pražském hradě do rukou prezidenta ústavou předepsaný slib.
Prezident Gustáv Husák vzápětí po jmenování nové federální vlády a přijetí slibu oznámil dopisem předsednictvu Federálního shromáždění svou abdikaci.
Olomouc s nadšením přivítala zprávy o nové vládě a demisi prezidenta Husáka. Stávkující studenti UP Olomouc vyhlašují „Rudý týden“, během něhož jsou odstraňovány symboly moci KSČ (tohle platí až teď, 1. 12. to bylo publikováno omylem). Ze Švédska dorazila materiální pomoc: cyklostyl a 10.000 papírů.
Text: archív Totalita.cz, Přetlak & naše vlastní vzpomínky sdílené zde.
Foto: P. Zatloukal
Komentáře k článku
A ještě Přetlak:
To psal Honza Mička :-)
Co vlastně dělá? Mám pocit, jako bych ho viděl včera, ale včera to evidentně nebylo.
Kreativního ředitele v nějaké reklamce, Momentum Czech Republic se to jmenuje.
Hm, na ulici bych ho asi nepoznal... http://www.mccann.cz/o-nas/momentum
V neděli byl Balónkový happening u sousoší Lenina a Stalina, ne? Mám to zapsané. Sraz byl ve tři na Dolním a pak se šlo zamávat soudruhům k pomníku.
Díky za doplnění, jsem ostuda...